Krakowski MOCAK i warszawskie MSN: dwa modele powstawania instytucji muzeum sztuki współczesnej. Czy da się je porównać?

Kraków długo czekał na utworzenie instytucji muzealnej, zajmującej się stricte sztuką współczesną. Starania o to trwały już od 1983 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze pomysły wybudowania muzeum. Budowę rozpoczęto w grudniu 2009 r. a budynek oddano do użytku 16 listopada tego roku (samo muzeum zostanie otwarte na wiosnę 2011 r.).

W Warszawie istnieje długa tradycja instytucji sztuki takich jak CSW czy Zachęta. Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad jeszcze się nie rozpoczęła, ale MSN działa już bardzo prężnie od kilku lat, organizując wiele wystaw czy współdziałając przy inicjatywach takich jak utworzenie Parku Rzeźby na Bródnie.

the krasnals

MSN działa bez siedziby (tzn. ma siedzibę tymczasową na Pańskiej), natomiast MOCAK mając siedzibę jeszcze nie zaistniał w świecie sztuki inaczej niż tylko poprzez kontrowersje od początku otaczające powstawanie siedziby Muzeum . Najpierw toczyły się spory o wybór miejsca, w którym powinno stanąć Muzeum, potem wielu krytykowało sposób wyboru Maszy Potockiej na dyrektorkę tej instytucji. Teraz zaś oddano do użytku wybudowaną (choć jeszcze nie dokończoną w 100%) siedzibę MOCAKa, zaledwie parę dni przed wyborami samorządowymi, w czym wielu wielu widzi element kampanii wyborczej ubiegającego się o reelekcję prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Tak więc MOCAK powstaje się w wielkich bólach, w atmosferze sporów i kontrowersji.

Zupełnie inaczej niż MSN, które od początku tworzone było na bazie szerokiego konsensusu społecznego. Trzeba też zaznaczyć, że MSN jest instytucją o zupełnie innej skali i innych zadaniach niż MOCAK i stąd porównywanie budowy tych dwóch muzeów jest czymś nieco karkołomnym. Już sama kwestia metrażu wystawienniczego obydwu instytucji, mówi bardzo wiele o różnicach pomiędzy nimi – MOCAK ma 10 tys. metrów kwadratowych, natomiast MSN będzie mieć 35 tys. m2.

Inna jest specyfika obydwu miast, inne są budżety i inne są oczekiwania: MOCAK i MSN dzieli w zasadzie wszystko, z wyjątkiem tego, że obydwa muzea zajmować się będą sztuką współczesną.

Muzeum Sztuki Współczesnej wybudowane zostało na terenie dawnej Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera i sąsiaduje z oddziałem Muzeum Historycznego. Kontekst historyczny, w którym Muzeum znalazło się z racji umiejscowienia, jest bardzo silny i dlatego też pierwsza wystawa dotyczyć będzie zagadnienia obecności historii w sztuce.

Kolekcja MOCAKu jest na razie bardzo skromna, ale ma się to powoli zmieniać. Miejmy nadzieję, że trudne początki tej instytucji nie wpłyną na przyszłą działalność Muzeum i że będzie to ważny punkt na mapie środkowo-europejskiej sztuki współczesnej (albo chociaż na mapie kraju). Kraków zatem czeka na wiosnę i na pierwszą wystawę w MOCAKu, a stolica na pierwsze wbicie łopaty i rozpoczęcie budowy MSNu na placu Defilad.

Tekst został również opublikowany na portalu Niewinni Czarodzieje.pl

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: